Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: havalı zıpkın ?
ZIPKIN AVI > Zıpkınla Balık Avı, Serbest Dalış & APNEA > Soru-Cevap & S.S.S.
cem samur
havalı zıpkınlar nasıldır arkadaslar bilen kullanan varmı?. tavsiye edermisiniz daha pratikmidir acaba onlardada farklı boylar oluyormu. daha uzak mesafelere daha hızlı ulasma imkanı oluyormu.
Gabbelloto
QUOTE(cem samur @ 13.09.2007 17:41) *
havalı zıpkınlar nasıldır arkadaslar bilen kullanan varmı?. tavsiye edermisiniz daha pratikmidir acaba onlardada farklı boylar oluyormu. daha uzak mesafelere daha hızlı ulasma imkanı oluyormu.

Hiç kullanmamış biri olarak bi kaç yorum yapabilirim o da sadece duyduklarım ve bildiklerimden.Daha sonra üstadlar merakını daha iyi giderir.
Havalılar karadaki PCP(Pre Charged Pneumatic) tüfeklerin su altında çalışanlarıdır bir nevi.Önceden yüksek basınçlarda hava basabilen bir alet sayesinde belirli bir basınca kadar doldurulup, sınırlı atış imkanı sağlarlar.Bittiğinde çıkıp doldurmanız gerekir.Çok hızlı olduklarını biliorum gördüğüm videolardan.Ancak bir o kadar da dayanıksızlarmış.En ufak hasarda servisle muhattap olmanız gerekebilirmiş.Modifiye seçeneği de az.Aynı zamanda da atışları pek isaberli değilmiş, bu ne kadar doğru bilemiyorum ama...Ve atış sayısnının sınırlı olması nedeniyle yanınızda ya scuba, ya kompresör ya da pompa gibi yüksek basınçla hava basabileceğiniz araçlar bulundurmanız gerekebilir.Çeşitli boyları mevcut lastikliler gibi...Rastgele...
Gökhan PİKDÖKEN
Merhaba Cem..Havalı tüfekler gelişen teknoloji ile paralel olarak çok farklı konumlara geldiler..Uzun yıllar havalı tüfek kullandım..Barışın belirttiği yöntemle çalışan tüfek ben görmedim ve kullanmadımda..Bu tüfeklerde hava,alüminyum gövde içersisinde basınçaltında sıkıştırılmış vaziyettedir,kaçak olmadığı veya siz boşaltmadığınız takdirde havası kaçmaz..Havalı tüfeklerde lastikliler gibi uzunluklarına göre sınıflandırılırlar..Tetik düşürdüğünüzde gürültülü oldukları düşünülürdü hatta öyleydiler..Fakat günümüzde üretilen tüfekler örneğin Mares,techni,ve özellikle Maorisub ın Mamba marka tüfekleri inanılmaz sessiz ve bir o kadarda kuvvetlidirler..Handikapları pahalı olmaları,yurtiçinde servis imkanının kısıtlı olması ve yedek parça sıkıntısıdır.Verdiğim linkde havalı tüfek le ilgili görüntüler var..
http://www.youtube.com/watch?v=EUqwPySPZNg
Gabbelloto
QUOTE(Opercula @ 14.09.2007 17:30) *
Merhaba Cem..Havalı tüfekler gelişen teknoloji ile paralel olarak çok farklı konumlara geldiler..Uzun yıllar havalı tüfek kullandım..Barışın belirttiği yöntemle çalışan tüfek ben görmedim ve kullanmadımda..Bu tüfeklerde hava,alüminyum gövde içersisinde basınçaltında sıkıştırılmış vaziyettedir,kaçak olmadığı veya siz boşaltmadığınız takdirde havası kaçmaz..Havalı tüfeklerde lastikliler gibi uzunluklarına göre sınıflandırılırlar..Tetik düşürdüğünüzde gürültülü oldukları düşünülürdü hatta öyleydiler..Fakat günümüzde üretilen tüfekler örneğin Mares,techni,ve özellikle Maorisub ın Mamba marka tüfekleri inanılmaz sessiz ve bir o kadarda kuvvetlidirler..Handikapları pahalı olmaları,yurtiçinde servis imkanının kısıtlı olması ve yedek parça sıkıntısıdır.Verdiğim linkde havalı tüfek le ilgili görüntüler var..
http://www.youtube.com/watch?v=EUqwPySPZNg

Gökhan Abi, benim bahsettiğim yöntemle çalışan tüfek görmediğini belirtmişsin, ancak altta da basınç altında sıkıştırılmış havadan bahsetmişsin smile.gif .hava basıncı ile ilgili olan her sisteme pneumatic (pnömatik) denir.sanırım zıpkının haznesindeki hava atmosfer basıncının üstüne kendi isteğiyle çıkmıyor smile.gif .herhangi bir basınçlı aletle (Genelde kullanılan pompaymış zıpkınlarda düşük basınç sebebi ile, havalı tüfeklerde-karadakiler- çok yüksek basınç istendiğinden pompaya hamallık deriz, bir atışlık basınç için yaklaşık 3-4 dk deliler gibi pompa basmalısınız biggrin.gif )zıpkının içindeki hazne basınçlı havayla dolduruluyor.tetik sitemleri havanın kademeli olarak bırakılmasını sağlayarak çokca atış imkanı sağlıyor.işte bu sistemin ismi ise PCP(Pre Charged Pneumatic-önceden doldurulmuş pnömatik gibi bir türkçe karşılığı var).Pnömatik sistemlerin varyasyonları da mevcuttur.Multipump gibi...Ancak işin içinde "Hava" kelimesi bir silahla birlikte özellikle geçiyorsa Pnömatik kelimesi boşa atılamaz.Deniz tüfekleri konusunda tecrübem çok çok az olmasına rağmen 3 senedir her türlü havalı tüfeğin altından girip üstünden çıktım...Bu anlattıklarımın deniz havalı tüfeklerinde de boşa atılacak yanlış şeyler olduğunu düğşünmüyorum smile.gif hele "ben hiç böle bir şey görmedim" demişsin Gökhan Abi, onu hiç anlayamadım, çünkü sölediklerin benim sölediklerimin bir kısmını doğruluyor gibi.Ya deniz tüfeklerinde durum çok çok farklı ya da yanlış anlaşıldım :)Yanlışsam düzeltirseniz ve bir açıklık getirirseniz sevinirim... Saygılar, rastgele...
Gökhan PİKDÖKEN
Evet doğru anlamışsın Barış ..ben senin tarif ettiğin şekilde çalışan,yani kullandıkça içerisindeki hava basıncı düşen ve dolayısı ile sürekli yeniden hava basma gereği duyulan bir tüfek görmedim ve kullanmadım..Belki vardır ama ben kullanmadım..Benim kullandığım havalı tüfek Mares in Reef modelidir..(60 lık).Taşaltı avı için tercih edilir..Kısa olduğu için kayaların altına rahatça girer..Bu tüfeklerin,içerisine pompa yardımı ile hava basılır.(kabzenin arkasındaki sibop tan).Tüfeğin yanında verilen çizelgede,basılacak pompa sayısı ile tüfeğin içerisinde oluşturulacak hava basıncı miktarı gösterilir ve sanılanın aksine havalı tüfeklerde basınç yada hız kaybı kolay kolay meydana gelmez..tabiiki namlu ve kabzenin gövdeye geçtiği kısımlardaki o-ringlerden yada tetik istinat ayar vidasının altındaki o-ringden hava kaçmadığı sürece..Kısacası,tüfeğine tablodaki kadar havayı basarsın..kaçırmadığı sürece o hava tüfeğinde 5 sene kalır..hatta 10 sene..ama sistemi yorar o ayrı konu..Ve kaçak olmadığı sürece tüfekle yüzlerce hatta binlerce defa atış yapabilirsin...En azından kendi tüfeğimi 1-2 yıl o şekilde kullandığımı biliyorum..Tüfeğin hızı neden düşmez şöyle izah edeyim; 62 lik bir havalı tüfeğe 200-225 pompa basarsan ,gövde içerisinde ortalama 25 bar basınç oluşturursun..Bu hava eğer bir yere gidemiyorsa yani kaçak yoksa hız ve güç kaybın olmaz..Defalarca kullanabilirsin..!Umarım açıklayıcı olmuşumdur.. smile.gif
Gabbelloto
QUOTE(Opercula @ 17.09.2007 11:02) *
Evet doğru anlamışsın Barış ..ben senin tarif ettiğin şekilde çalışan,yani kullandıkça içerisindeki hava basıncı düşen ve dolayısı ile sürekli yeniden hava basma gereği duyulan bir tüfek görmedim ve kullanmadım..Belki vardır ama ben kullanmadım..Benim kullandığım havalı tüfek Mares in Reef modelidir..(60 lık).Taşaltı avı için tercih edilir..Kısa olduğu için kayaların altına rahatça girer..Bu tüfeklerin,içerisine pompa yardımı ile hava basılır.(kabzenin arkasındaki sibop tan).Tüfeğin yanında verilen çizelgede,basılacak pompa sayısı ile tüfeğin içerisinde oluşturulacak hava basıncı miktarı gösterilir ve sanılanın aksine havalı tüfeklerde basınç yada hız kaybı kolay kolay meydana gelmez..tabiiki namlu ve kabzenin gövdeye geçtiği kısımlardaki o-ringlerden yada tetik istinat ayar vidasının altındaki o-ringden hava kaçmadığı sürece..Kısacası,tüfeğine tablodaki kadar havayı basarsın..kaçırmadığı sürece o hava tüfeğinde 5 sene kalır..hatta 10 sene..ama sistemi yorar o ayrı konu..Ve kaçak olmadığı sürece tüfekle yüzlerce hatta binlerce defa atış yapabilirsin...En azından kendi tüfeğimi 1-2 yıl o şekilde kullandığımı biliyorum..Tüfeğin hızı neden düşmez şöyle izah edeyim; 62 lik bir havalı tüfeğe 200-225 pompa basarsan ,gövde içerisinde ortalama 25 bar basınç oluşturursun..Bu hava eğer bir yere gidemiyorsa yani kaçak yoksa hız ve güç kaybın olmaz..Defalarca kullanabilirsin..!Umarım açıklayıcı olmuşumdur.. smile.gif

Evet abi gerçekten çok iyi anlatmışsın, sağol smile.gif .Benim bahsettiğim karadaki tüfekler gibi değilmiş sistem.Karadaki havalı tüfeklerde her atış anında saçmayla birlikte havanın bir kısmı da dışarı çıkar.Ben su altı tüfeklerinde de öyle sanıorudum fakat yazdıklarından öle bişey olmadığını anlıyorum.Sanırım bu sistem gas ram kullanılıo olabilir.Açıklaman için tekrar teşekkürler abi... zipkinavi.gif
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.