Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Zıpkın Balığı Satılmalı mı? (ANKET)
ZIPKIN AVI > Zıpkın Avı Forum > Zıpkıncılığın Sorunları
Sayfalar: 1, 2, 3
Emre inan
Arkadaşlar bu kadar yazıldı çizildi tartışıldı.. Herkes kendi fikirlerini sundu..
Bir anket düzenleyerek çoğunluk ne diyor görmüş olalım.. Herkes oyunu kullansın bakalım.. anlas.gif
Onur GÜNER
Evet arkadaşlar herkez gereken hassasiyeti göstersin ve oy kullansın...
canalpakin
bence çok özel avlar dışında satılmamalı ne bilim 50 kg akya vurmuşsun yesen 1 ayda bitmez
AhmetEfeTuncer
Ben hiç bir şekilde satmam. Fazla gelirse zaten dağıtacak eş dost çok. Ama satılmasınada karşı değilim sıkı denetim çerçevesi içerisinde yapılırsa.
gürz
bence ıhtıyac dogrultusunda tuketım olayında hersey. ıhtıyacı olan satabılır bence bu sekılde gecım kaynagı olan ınsanlar var onceden satılmasına karsı ıdım ama fıkrım degıstı zıpkınla hergun 10 kg balık vursa trolcülerin 100 de bıri etmes.bız vuruyorus yıyorus kolu komsuya dagıtıyorus kımısı 2,3 cocuk aıle bakıyor herkesın bı tuketım olayı oluyor sonucta o balıgı satıyor alan kısının evıne balık gırmıs oluyor...smile.gif aynı hesap bı trolcu agdan cıkardıgı balıkları dusunun ?bence zıpkıncının vurdugu 3,5 kg balık cok gorulmemelı....
Halil ÖKSÜZ
Ankette ifade yanlışlığı olmuş bence, sıkı denetimden kasıt nedir onuda açmak lazım, bence anket satılmalı satılmamalı olarak değiştirilmeli, ben satılmamalı dedim (çok büyük trofeler haric)
Emre inan
ALINTI(AsiL @ Aug 20 2007, 05:03 PM) [snapback]29275[/snapback]

Ankette ifade yanlışlığı olmuş bence, sıkı denetimden kasıt nedir onuda açmak lazım, bence anket satılmalı satılmamalı olarak değiştirilmeli, ben satılmamalı dedim (çok büyük trofeler haric)

Bu konu daha önce yazıldığı için yazmamıştım.. Ama denetimler en basitinden şöyle özetlenebilir.. Günlük vurulabilecek balık adedi veya kilo sınırlamaları.. Balık boylarında sınırlamalar.. Ve mevsim yasakları en basitinden örnek gösterilebilir..
fatih çelikçi
Anket doğru acılmış bence.Sıkı denetim çok önemli.boy ve balık türüne kesinlikle dikkat edilmeli.
Yasak balık ve yasak av türü hariç (gece,scuba,nargile vs vs) vurulan balık kesinlikle satılmalıdır yönünde şahsi fikrim.
ıskartası olmayan tek avcılık türü zıpkıncılıktır.zıpkın avında hiçbir avcı bir balığı yanlışlıkla vurmaz.misinada dahi iğneye takılıp dipten cekilen bi balık suya geri salındığında hava kesesi patlayarak yaşayamaz hale gelmektedir..Geleceğin avlanma yöntemi zıpkıncılıktır.ŞAHSİ fikirlerim..!
lion09
bence satılmamalı çünkü bizler balıkların genellikle üreme alanlarında avlanıyoruz eğer avlanma işinin içinde maddi bir kaygı olursa vurulan balık sayısı artar buda doğal dengenin aleyhinedir unutmamalıyızki profosyenel avcı aynı zamanda doğayı koruyan insandır ama tabiki bazı arkadaşların bahsettiği gibi 50 kg bi akya vurulursa iş değişir onun büyük bir kısmını satmak gerekir bunuda göz önünde tutmak gerekir.
bence bu avcının insiyatifinde olmalı tabi ki de zıpkın avcısı bilinçli olmalı
fox
Arkadaşlar şu ülkede her türlü katliam yöntemiyle tek seferde tonlarca balık avlanıp satılırken.. En seçmece, doğal hayata en az zararı veren zıpkıncılıkla avlanan balık neden satılmasın ?
Şafak GÜLER
arkadaşlar biz ne dersek diyelim satılıyor zaten. bundan geçimini sağlayanlar var. önceden zıpkın balığı deforme diye ucuza satılıyordu şimdi ise olta balığı ile aynı. ben satılmasından yanayım ama sportmence vurulan balıkların. oysa etrafıma baktığımda çoğunlukla satılan balıklar gece üstelik scuba ekipmanları ve nargile ile vurulan balıklar. işte buna karşıyım.
BalıkcıSerdar
arkadaşlar benim bildiğim kadarıyla bizler amatörüz, öyle değil mi?

o zaman amatör ve profesyonel ayırımını yapmak gerekiyor. kısaca amatör demek; sadece spor için, kendi gereksinimi için veya hobi için bir işi yapan demek. işin içine para kazanmak - ticaret girince o iş profesyonellik oluyor, yanlış mı biliyorum?

şimdi durum böyleyken zıpkın balıklarını satmak, bırakın zıpkın balıklarını olta balıklarını bile satamak ne demek oluyor. balık satacak olan alır profesyonel balıkçı belgesini tamam. kalmışki, birçok arkadaşın değindiği gibi işin içine para girince, zaten denetlenmesi güç olan bu kategoride nasıl bir denetim yapılacak? ne demek sıkı denetim, kim yapacak bu denetimi.

ayrıca zaten amatör balıkçılığı düzenleyen 37/2 sirkülerde (koruma ve kontrol genel müdürlüğü web adresinde bulabilirsiniz) amatör balıkçılıkla uğraşanlar hiçbir şekilde para karşılığı tutulan balıkları satamaz falan gibi bir madde var (Amatör balıkçılık: Sadece rekreasyon, spor veya dinlence amacıyla yapılan, maddi ve ticari kazanç gayesi gütmeyen, avlanılan ürünün satılmadığı balıkçılık etkinliğini, Amatör sualtı avcısı: Gün doğumundan gün batımına kadarki sürede sirkülerce ve güvenlik nedeni ile yasaklanmamış karasularımızda, kendi nefesi dışında ek bir hava kaynağı kullanmadan dalarak su altı tüfeği ve yardımcı ekipmanla su ürünleri avcılığı yapan kişiyi... ifade eder). ben link taşıyamıyorum ama lütfen sirküleri bulun ve okuyun.

ondan sonra suyun içinde bilen bilmeyen alır eline zıpkını birbirini vurur. zaten kendini bilmezler ne kadar yasak varsa yapıyor, birde denetlenecek falan diye tamamen bunların işini yasallaştırmış olmazmıyız.

kendini bilen insan zaten kendi yiyeceğinden fazlasına, hadi bilemedin birkaç eş dost ihtiyacından fazlasına bakmıyor. ha arada bir trofe avlar çıkarsa ona da diyeceğim yok ama bunun legalleştirilmesine kesinlikle karşıyım.

bir çoğunuz satılsın demişsiniz, bunu iyiniyetle söylediğinizden eminim, fakat tekrar ediyorum ne şekilde olursa olsun balık avlayacak olanlar 37/2 nolu sirküleri okusun ondan sonra satılsın/satılmasın diye yorum yapsın

umarım hak verirsiniz, çünkü kusura bakmayın ama, bence böyle bir anket yapılması bile gereksiz.
fatih çelikçi
Sirküler beni amatör balıkcı olarak değerlendiriyosa ben amatör balıkcı olarak kalmak zorunda değilim.
Nasıl profesyonel olarak paraketa atana,ağ atana ,trol cekene,gırgır cevirene ruhsat veriyosa banada profesyonel zıpkınla balık avcısı tezkeresi verilsin.Satılmasın diyenler hiç trol veya gırgır operasyonuna cıktınızmı,bi çıkında cevabınızı öyle yazın.Türkiye'deki deki bütün zıpkıncılar karadenizin doğusundan akdenizin batısına kadar olan tüm türkiye kıyısında aynı anda 1 gün boyunca avlansalar 3 tane gırgır teknesinin öldürdüğü ıskarta balıktan daha az balık vururlar.
jackal
Bence satılmalıdır.
Bunun nedenlerine gelirsek.

1- Dİrğer avlanma yöntemlerinden daha az zarar teşkil ediyoruz

2- bu spor pahalı ve gelir kaynağı olarak da kullanılabilir.

Ve bu ve benzeri nedenlerden dolayı satılmalıdır.
BalıkcıSerdar
QUOTE(fatih çelikçi @ 16.09.2007 01:28) *
Sirküler beni amatör balıkcı olarak değerlendiriyosa ben amatör balıkcı olarak kalmak zorunda değilim.
Nasıl profesyonel olarak paraketa atana,ağ atana ,trol cekene,gırgır cevirene ruhsat veriyosa banada profesyonel zıpkınla balık avcısı tezkeresi verilsin.Satılmasın diyenler hiç trol veya gırgır operasyonuna cıktınızmı,bi çıkında cevabınızı öyle yazın.Türkiye'deki deki bütün zıpkıncılar karadenizin doğusundan akdenizin batısına kadar olan tüm türkiye kıyısında aynı anda 1 gün boyunca avlansalar 3 tane gırgır teknesinin öldürdüğü ıskarta balıktan daha az balık vururlar.

fatih bey kesinlikle haklısınız, ama kötü örnek olmaz. onlar o şekilde katliam yapıyorlar nasıl olsa diye bizde elimizden geleni arkamıza koymayalım o zaman, hiç olacak şey mi. bakın benim dediğime yine geliniyor, sıkı denetim altında güya onlarda!

işin aslı zaten amatörlük, eğer bunu ticarete profesyonelliğe dökecekseniz alırsınız profesyonel balıkcı belgesini, zıpkınla bile, tabiri caizse katliam yaparsınız. mühim olan amatörlük ruhunun bozulmaması.

yani size karşı değilim ama amatörlük ruhu önemli diye düşünüyorum.

bazıları/birileri şöyle böyle yapıyor diye bizde ideallerimizden taviz mi verelim.

dalın sağlıcakla.
BalıkcıSerdar
QUOTE(jackal @ 16.09.2007 02:58) *
Bence satılmalıdır.
Bunun nedenlerine gelirsek.

1- Dİrğer avlanma yöntemlerinden daha az zarar teşkil ediyoruz

2- bu spor pahalı ve gelir kaynağı olarak da kullanılabilir.

Ve bu ve benzeri nedenlerden dolayı satılmalıdır.

arkadaşım, diğer avlanma yöntemlerine göre daha az zarar teşkil ettiğimiz doğru, böylede olmalı çünkü, neticede spor ya da hobi olarak ilgileniyoruz, spor yaparken çevreye zarar vermek abes olur.

bu spor pahalı diye zıpkın balıklarını satmak, yine bence olacak şey değil, düşünki bu sporu değilde, spor salonunda herhangi bir sporu yapıyorsun! oraya verilen paralar az paramı? öyle bir sporu yapıyor olsan ne satmayı düşüneceksin? kalmışki sen spor yapıp rahatlayacaksın, masrafını da çıkaracaksın diye doğadaki hiç bir canlı senin sporunun bedelini ödemek zorunda değil. yapmayın gözünüzü seveyim, zavallı hayvanlara bedel ödetmekte nerden çıktı.

işin içine ticaret girmesi amatörlük ruhuna ters, lütfen bir daha düşünün.

d3nizci
satmam hepsini yerim diyecek kadar obur arkadaşlar varsa ayrı konu ama ben satarım.satılmıyacak diye bir kaide yok.
tabi abarmayacak derecede...
herkes limitlerini bilmeli ona göre davranmalıdır.
üreme zamanında canım balıkları öldürüp stmak hiç bir mantığa sığmaz bizim işimize hele hiç sığmaz.
çünkü biz doğayı seven insanlarız.
Ben bu şekilde düşünüyorum...
Elçin Güner
BENCEDE KISITLAMALAR DAHİLİ SATILABİLİR
BalıkcıSerdar
QUOTE(d3nizci @ 16.09.2007 15:55) *
satmam hepsini yerim diyecek kadar obur arkadaşlar varsa ayrı konu ama ben satarım.satılmıyacak diye bir kaide yok.
tabi abarmayacak derecede...
herkes limitlerini bilmeli ona göre davranmalıdır.
üreme zamanında canım balıkları öldürüp stmak hiç bir mantığa sığmaz bizim işimize hele hiç sığmaz.
çünkü biz doğayı seven insanlarız.
Ben bu şekilde düşünüyorum...

yapma arkadaşım neden obur olmak zorundasın ki, sende yiyebileceğin kadar vur. bir şekilde fazla vurdun diyelim, onları da eşin dostun akraban yok mu onlara dağıt yesinler. yine bir şekilde çok fazla vurdun diyelim, yine de satılması taraftarı değilim ama hadi orada inisiyatifinizi kullanın satın ama aslolan sırf spor yapacağım diye yiyebileceğinizden fazlasınıda vurmayın, neticede tetik sizin parmağınızın ucunda. ayrıca satılmayacak diye bir kaide de var.
d3nizci
serdar abi haklısında ne bileyim bu işin ticaretini yapan adamlar var.ben onların yanında fln değilim sakın yanlış anlaşılmasın.bende sürekli satmak taraftarı değilim.ama yiyeceğin kadarını ayırıp bi kaç parça balık satmanın hiç bir zararı olmaz aksine bu iş pahalı bir hobiye giriyor.
aldıgımız malzemeler ürünlerin parasını çıkartsak kötümü olur biggrin.gif
ki çoğunluk öyle yapıyor...
GÖKHEN
eğitim seviyemiz belli bir yüzdenin üzerine çıkmadan ve bu işi yapanlar konu hakkında yeteri kadar eğitim ve kültür sahibi olmadan zıpkınla vurulan balıkların satılmasına izin vermek sadece daha çok canların yanmasına ve daha çok mezar başında kareler görmemize neden olur.. insanoğlu ne yazıkki çok çabuk hırsına yenilir.. ve türkiye şartlarında ekonominin ve insanların maddi gücünün hali bellidir.. zıpkınla vurulan balığın satılması yönünde bir engelleme olmadığı ve olayın sadece etik olarak değerlendirildiğinde birşeyler yapıldığını düşünürsek, üstelik yasaklara ve engellemelere rağmen gece, tüple, nargile ile ve yasak yada limit dinlemeden gaddarca katliam yapanlar ortalıkta çok rahat gezip av yapar iken ve bunlardan pekçoğu bu vurdukları balıkları satar ve bu paralar ile birşeyler yaparken, bunu tartışmak bile abes geliyor bana.. zira bu durumu gören pekçok genç arkadaşımız ve hatta büyüğümüz güzel ve kolay paranın adını ve tadını duyunca fikirleri değişiyor ve gereksiz hırs yaparak avlanmaya başlıyor..

kısaca, bu tehlikeler varken üstüne bir de zıpkınla vurulan balığın satışına iyimser yaklaşmak çok mantıklı gelmiyor bana..

BalıkcıSerdar
QUOTE(d3nizci @ 16.09.2007 16:34) *
serdar abi haklısında ne bileyim bu işin ticaretini yapan adamlar var.ben onların yanında fln değilim sakın yanlış anlaşılmasın.bende sürekli satmak taraftarı değilim.ama yiyeceğin kadarını ayırıp bi kaç parça balık satmanın hiç bir zararı olmaz aksine bu iş pahalı bir hobiye giriyor.
aldıgımız malzemeler ürünlerin parasını çıkartsak kötümü olur biggrin.gif
ki çoğunluk öyle yapıyor...

aldığın malzemler karşılığında tertemiz mis gibi taze balık yiyorsunya kardeş, daha ne olsun. biraz önce de söyledim, o zavallı hayvanın bizim spor malzemelerini ödemek gibi bir borcumu var. düşünki salon sporu yapıyorsun hem malzemelere para veriyorsun, hem salona o zaman nasıl çıkartacaksın paranı?

lütfen işi profesyonellikle karıştırmayalım, bizler spor yapıyoruz, hobi olarak uğraşıyoruz, ticaret girmemeli içine.
Özgür KOCAMAZ
(BalıkçıSerdar) Serdar Bey düşüncelerinize tamamen katılıyorum..

Başkalarının doğaya ve denize verdiği zararları örnek göstererek, spor diye nitelendirdiğiniz, kendinizi diğer denizavcılarından özellikle ayırdığınız konularda hiçde duyarlı olmadığınızı görüyorum arkadaşlar..

Bu spor pahalı bir spor diye illa getirisi maddimi olmalı..Yada fazla vurulan balık diyorsunuz, günlük 5 kg hakkınız var diye illa 5 kg mı vurmak zorundasınız o gün tüketeceğiniz kadarını vurun..

Hep barikatçıyı trolcuyu gırgırcıyı sualtı yaşamını görmedikleri için sualtını katlettiklerinden bahsediyorsunuz ama o güzelim dünyayı yaşamanıza ve görmenize rağmen hala denizlerden daha fazlasını istemeniz, beni trolcuları gırgırcıları pekde ayıplamamamı düşündürdü..

Saygılar

tayfun1978
Herşeyden önce şunu söylemek istiyorum arkadaşlar bence zıpkıncılık bir spor değildir. Eğer spor için bir canlının hayatına son veriyorsak bence o bir rahatsızlık olur. Olayı spor olarak değerlendireceksek zıpkınsız serbest dalış daha doğru olur diye düşünüyorum.

Zıpkın balığının satılmasına gelince; bence olay tamamen arz talep meselesi. Alıcısı çıktıktan sonra neden satılmasın ki. Ben limitler dahilindeki balığın satılabileceği kanısındayım.
Yani 5 parça balık vurduğumda para edecek gibi kriterlere sahip olan 2 parçayı satıyorum kalan 3 parçayı kendim tüketiyorum.
Bence önemli olan günlük limitlerin üzerinde ve yasak av (gece avı, tüplü av) yapılmaması. Standartların altındaki balığa zıpkın atılmaması ve yeteri kadar av yapılması.
Örneğin, günün avı 800 gr bir çipura ve 1.750 gr bir sinarit ise ben bu balıkları alıcısı olduğu doğrultuda satarım, gider 1 kg sardalya alır onu yerim arkadaşlar ve inanıyorumki sitedeki arkadaşların % 90' ı bunu böyle yapar.

Tabiki herkezin fikrine saygım sonsuz. Bu da benim fikrim.

Herkeze sağlıklı dalışlar.
fatih çelikçi
QUOTE(tayfun1978 @ 19.09.2007 14:30) *
Herşeyden önce şunu söylemek istiyorum arkadaşlar bence zıpkıncılık bir spor değildir. Eğer spor için bir canlının hayatına son veriyorsak bence o bir rahatsızlık olur. Olayı spor olarak değerlendireceksek zıpkınsız serbest dalış daha doğru olur diye düşünüyorum.

Zıpkın balığının satılmasına gelince; bence olay tamamen arz talep meselesi. Alıcısı çıktıktan sonra neden satılmasın ki. Ben limitler dahilindeki balığın satılabileceği kanısındayım.
Yani 5 parça balık vurduğumda para edecek gibi kriterlere sahip olan 2 parçayı satıyorum kalan 3 parçayı kendim tüketiyorum.
Bence önemli olan günlük limitlerin üzerinde ve yasak av (gece avı, tüplü av) yapılmaması. Standartların altındaki balığa zıpkın atılmaması ve yeteri kadar av yapılması.
Örneğin, günün avı 800 gr bir çipura ve 1.750 gr bir sinarit ise ben bu balıkları alıcısı olduğu doğrultuda satarım, gider 1 kg sardalya alır onu yerim arkadaşlar ve inanıyorumki sitedeki arkadaşların % 90' ı bunu böyle yapar.

Tabiki herkezin fikrine saygım sonsuz. Bu da benim fikrim.

Herkeze sağlıklı dalışlar.

Katılıyorum Tayfun abi.
jackal
Bir kez daha tekrarlıyorum bence satılmasında hiç bir mahsur yokdur.

Bu arada zaten satmak amatörlükden çıkmak anlamına gelir . O yüzden herkesin de profesyonel olacağı anlamına gelmez . İsteyen amatör takılabilir.

Zıpkıncının yapdığı av kadar avına saygı gösteren bir yöntem daha yokdur. O yüzden o haywanlara acıma fln bana garip gelior madem acıyorsunuz hiç uğraşmayın.

Geleceğin avlanma yöntemi zıppkıncılıkdır .
1-Avımızın cinsini seçme şansımız war.
2-Büyüklüğü seçme şansımız war .
3-Adetini seçme şansımız war
ve daha bunungibi bir çok şık war.
apnea
Bu konu daha önce yazıldığı için yazmamıştım.. Ama denetimler en basitinden şöyle özetlenebilir.. Günlük vurulabilecek balık adedi veya kilo sınırlamaları.. Balık boylarında sınırlamalar.. Ve mevsim yasakları en basitinden örnek gösterilebilir..
Sana katılıyorum osris.Ben ce de denetim dahilinde satılmalı ama bu yaptığımız anketin nabzımızı ölçmenin haricinde bir işe yarayacağını pek sanmıyorum
Evet denetimler dahilinde satılabilir
BalıkcıSerdar
"zıpkıncılık spor değildir" diyenler bana zıpkıncılığın ne olduğunu kısaca özetleyebilir mi?
jackal
spor kısmı var doğru " Yüzme " ama esas olarak avcılık. Yani insanın iç güdüleri sonucu ortaya çıkan haz tatminkarlık. Bu benim düşüncem.
ermanen
Ya yenmeli ya satılmalı başka yolu var mı smile.gif
BalıkcıSerdar
QUOTE(jackal @ 20.09.2007 22:36) *
spor kısmı var doğru " Yüzme " ama esas olarak avcılık. Yani insanın iç güdüleri sonucu ortaya çıkan haz tatminkarlık. Bu benim düşüncem.

bakın spor kısmında hemfikiriz, esas olan avcılık kısmı da hobiye girmiyor mu? şimdide spor veya hobi için can alınır mı? diyecek olanları duyuyorum:))) işte orada yiyeceğinizden fazla vurmamak gereği ortaya çıkıyor (içgüdülerimize işleyen avlanma gereksinimi de karın doyurmak/korunmak/örtünmek gereksinmelerinden doğar) bu olta balıkcılığında da böyle. satma işini profesyonellere bırakmak gerekiyor. ha zıpkıncılara profesyonel olma hakkı tanınır mı? bu ayrı konu. profesyonellikle amatörlüğü karıştırmayalım.

şoförlükten örnek vereyim; otobüs şoförü, taksi şoförü, rallici vs.vs. bunlar profesyonel, şoförlükle geçim sağlıyor. burada hepimizinde ehliyeti var şehirlerarası, hatta uluslararası geziye çıkıyoruz, yani hepimizde şoförüz ama profesyonel miyiz? hayır değiliz, neden mi? çünkü profesyonel belgemiz yok (eskiden çalışma karnesi denirdi ama şimdi başka birşey deniyor herhalde) ve bu işten para kazanmıyoruz (yani geçim sağlamıyoruz). neden taksi duraklarına gidip özel aracımızla bundan sonra bende bu durakta aracımla taksicilik yapacağım diyemiyoruz? bu onun gibi birşey işte. hobi olarak ufak-tefek elişleri (kolye, hediyelik eşya veya örgü işleri gibi) yapıp, sonra bunları satma gibi birşey de değil bu iş (kalmışki bunlarda elaltı işlerdi, sonradan işsizlik mevzularından dolayı devlet bunu yasallaştırdı şimdi evhanımları bu işleri yasal olarak yapabiliyor. neden elaltıydı, çünkü kazanılan paranın vergisini ödemek durumları var). aradaki farkın ayırdında olun lütfen.

yok ben illa vurduğum balıkları satacağım diyen, (sanırım zıpkıncılığa profesyonel belgesi şimdilik vermiyorlar, Gökhan ÇETİN Bey bunun mücadelesini veriyor) profesyonellik hakkı çıktığı zaman (ki denetim ancak bunlara yapılabilir), gereklerini yerine getirebiliyorsa, belgesini alır vurduğu balığı satar, bununla geçimini de sağlar, vergisini de öder vs. vs. yani denize gir balığı vur, vurduğunu sat, paraları cukkala, üstünü değiş işe git yok öyle şey, (profesyonellik çıkarsa) işiniz bu arkadaşlar.

ben, satılmamalı diye bu yüzden tepiniyorum. sanırım bu anketteki "sıkı denetim"den kasıt da bu profesyonellik kastedilmek istendi, ama kimse profesyonel olmaktan bahsetmeden satalım da satalım diye tutturuyor, öyle şey olmaz arkadaşlar. onun için defalarca biz "amatörüz" deyip duruyorum. selam.gif
BalıkcıSerdar
QUOTE(freediver @ 17.09.2007 17:53) *
(BalıkçıSerdar) Serdar Bey düşüncelerinize tamamen katılıyorum..

Başkalarının doğaya ve denize verdiği zararları örnek göstererek, spor diye nitelendirdiğiniz, kendinizi diğer denizavcılarından özellikle ayırdığınız konularda hiçde duyarlı olmadığınızı görüyorum arkadaşlar..

Bu spor pahalı bir spor diye illa getirisi maddimi olmalı..Yada fazla vurulan balık diyorsunuz, günlük 5 kg hakkınız var diye illa 5 kg mı vurmak zorundasınız o gün tüketeceğiniz kadarını vurun..

Hep barikatçıyı trolcuyu gırgırcıyı sualtı yaşamını görmedikleri için sualtını katlettiklerinden bahsediyorsunuz ama o güzelim dünyayı yaşamanıza ve görmenize rağmen hala denizlerden daha fazlasını istemeniz, beni trolcuları gırgırcıları pekde ayıplamamamı düşündürdü..

Saygılar

bu arada sizede teşekkür etmeden geçemeyeceğim Özgür Bey, tabi sizin bahsettiğiniz de olayın başka bir boyutu.

saygılar bizden, sağolun.
jackal
QUOTE(BalıkcıSerdar @ 20.09.2007 23:29) *
bakın spor kısmında hemfikiriz, esas olan avcılık kısmı da hobiye girmiyor mu? şimdide spor veya hobi için can alınır mı? diyecek olanları duyuyorum:))) işte orada yiyeceğinizden fazla vurmamak gereği ortaya çıkıyor (içgüdülerimize işleyen avlanma gereksinimi de karın doyurmak/korunmak/örtünmek gereksinmelerinden doğar) bu olta balıkcılığında da böyle. satma işini profesyonellere bırakmak gerekiyor. ha zıpkıncılara profesyonel olma hakkı tanınır mı? bu ayrı konu. profesyonellikle amatörlüğü karıştırmayalım.

şoförlükten örnek vereyim; otobüs şoförü, taksi şoförü, rallici vs.vs. bunlar profesyonel, şoförlükle geçim sağlıyor. burada hepimizinde ehliyeti var şehirlerarası, hatta uluslararası geziye çıkıyoruz, yani hepimizde şoförüz ama profesyonel miyiz? hayır değiliz, neden mi? çünkü profesyonel belgemiz yok (eskiden çalışma karnesi denirdi ama şimdi başka birşey deniyor herhalde) ve bu işten para kazanmıyoruz (yani geçim sağlamıyoruz). neden taksi duraklarına gidip özel aracımızla bundan sonra bende bu durakta aracımla taksicilik yapacağım diyemiyoruz? bu onun gibi birşey işte. hobi olarak ufak-tefek elişleri (kolye, hediyelik eşya veya örgü işleri gibi) yapıp, sonra bunları satma gibi birşey de değil bu iş (kalmışki bunlarda elaltı işlerdi, sonradan işsizlik mevzularından dolayı devlet bunu yasallaştırdı şimdi evhanımları bu işleri yasal olarak yapabiliyor. neden elaltıydı, çünkü kazanılan paranın vergisini ödemek durumları var). aradaki farkın ayırdında olun lütfen.

yok ben illa vurduğum balıkları satacağım diyen, (sanırım zıpkıncılığa profesyonel belgesi şimdilik vermiyorlar, Gökhan ÇETİN Bey bunun mücadelesini veriyor) profesyonellik hakkı çıktığı zaman (ki denetim ancak bunlara yapılabilir), gereklerini yerine getirebiliyorsa, belgesini alır vurduğu balığı satar, bununla geçimini de sağlar, vergisini de öder vs. vs. yani denize gir balığı vur, vurduğunu sat, paraları cukkala, üstünü değiş işe git yok öyle şey, (profesyonellik çıkarsa) işiniz bu arkadaşlar.

ben, satılmamalı diye bu yüzden tepiniyorum. sanırım bu anketteki "sıkı denetim"den kasıt da bu profesyonellik kastedilmek istendi, ama kimse profesyonel olmaktan bahsetmeden satalım da satalım diye tutturuyor, öyle şey olmaz arkadaşlar. onun için defalarca biz "amatörüz" deyip duruyorum. selam.gif

ilk olarak abi zaten evet satılabilir diyenler şıkdaki gibi denetim altında olmasını savunuyor . Bu hırsı anlamadım?

ikinci olarak eğer meslekleştirilirse neden başka işle uğraşmamamız gerektiğini açarsanız sevinirim. bana bu olay çok garip geldi
BalıkcıSerdar
bunu genel olarak söyledim arkadaşım elbette iki iş birden yapanlar var. ama genelde ikinci iş, geçim sıkıntısının dışında yapılıyorsa yine hobiye kaçıyor.

ayrıca düne kadar memura ikinci iş yasağı vardı, o zamandan kalan alışkanlıkla o şekilde söyledim. ama asıl iş bu, öbür iş hobi veya destek gibi olur, öyle söyleyeyim. nasılki profesyonel balıkçılık yapacaklara başka mesleği olmadığını belirtmeleri isteniyor, işte öyle birşey. yine örnek vereyim; adam gündüz memur, işten çıkınca gidip bir şirketin muhasebesini tutuyor. bu vatandaşın asıl işi memur, ikinci işi şirketteki muhasebecilik işi (bu işi hobi olarak yapmaz tabi:)) geçinebilmek için yapar). profesyonellikte ikinci iş olarak verilmemeli, bu iş uzmanlık istediği için asli iş olmalı, gerçi orası bizi aşar:)))
jackal
yani mesleği hobisi olsa ne farkeder abi . Memursa zaten bildiğim kadarıyla 2. bir işi olamaz.(EN azından kıbrıs da böyle)
Yapılan işden zevk alınması zevk yanında severek yapılıp para kazanılmasında bir sorun göremiyorum.
BalıkcıSerdar
şimdi; sıkı denetimden bahsediyoruz, denetimin sonucunda kurallara uygun olmayanlara uygulanacak cezalar var, o cezaların içinde "meslekten men" cezasıda olmalı. bu cezayı alan ekmeğinden olmalıki doğayı korumak ciddiye alınmalı. profesyonellik alacak olan adamın asıl işi bu olmazsa, zihniyet ne olur biliyor musun? "yakalanana kadar ne çarpsam kardır, nasıl olsa bu işten olursam öbür işim var" şu anda bu işi (yanlış anlaşılmasın gece ya da tüplü dalarak satış yapanları kastediyorum) yapanlar işte böyle düşünüyor. haksız mıyım?

memura ikinci iş yasağı burada kaldırıldı, sebebini söylemem biraz siyasete girer ya, şu kadarını söyleyim, hükümet memura zam vermektense, böyle onore! etti:)). yani artık memur "yaşasın işten çıkınca sinema ya da stad önünde simit satabileceğim" diye bayram ediyor:))) fazlası siyasete girer sustum smile.gif))
tayfun1978
Ben zıpkıncılık olsun kara avcılığı olsun AV olayını spor olarak görmüyorum. Avcılık ayrı bir kategori diye düşünüyorum.
Yani bir canlıyı öldürmek spor olamaz bence.
Balığımı LİMİTLER DAHİLİNDE, KURALINA GÖRE avlarım yiyeceğim kısmını yer, diğer kısmınıda avcılık yapamayanlara satarım.
seawolf61
Bu olayı dost meclıslerınde defalarca konustuk oyumu satılması yonunde kullanıldım ama tek yolu var bızlerde 2ye ayrılmalıyız profosyoneller ve amatorler ,profosyenellıgı secenler bellı bır vergı karsılıgında ve yıllık harc karsılıgında kılo sınırına uyarak balıgı satabılmelı
Saygışarımla
tayfun1978
QUOTE(seawolf61 @ 26.09.2007 20:53) *
Bu olayı dost meclıslerınde defalarca konustuk oyumu satılması yonunde kullanıldım ama tek yolu var bızlerde 2ye ayrılmalıyız profosyoneller ve amatorler ,profosyenellıgı secenler bellı bır vergı karsılıgında ve yıllık harc karsılıgında kılo sınırına uyarak balıgı satabılmelı
Saygışarımla

+ 1
BalıkcıSerdar
QUOTE(seawolf61 @ 26.09.2007 19:53) *
Saygışarımla

evet satılması ancak profesyonellik kapsamında olabilir, fakat şu anda böyle bir kategori olmadığı için satılmamalı. yekten satılması oyu verirsek bence bu ortamda yanlış yapmış olmazmıyız.

veya anket "zıpkıncılıkta profesyonellik olmalı mı?" falan diye yapılmalıydı belkide.

tayfun bey daha önce size cevap yazmadım ama konuyu sulandırmamak için yazmadım. şimdi +1 yazmışsınız da daha önceki yorumlarınızda hiç profesyonellikten bahsetmemişsiniz. direk "limitler dahilinde vururum, yiyeceğimi yer diğerlerini satarım" diyordunuz umarım bunu profesyonel olunca yaparsınız, şimdi değil.

ayrıca avcılığı spor olarak görmediğinizi söylemişsiniz, spor için elbette bir canlı öldürülmemeli, fakat burada canlıyı öldürüp bırakmak sözkonusu değil ki. spor yaparken aynı zamanda da karnınızı doyurmaya çalışmış oluyorsunuz. yaban tv de seyredilen paralı av turizmini kastediyorsanız orada haklısınız. bu turizmle uğraşan tanıdıklarım var, türkiyede av yaptırıyorlar daha çokda domuz avı. gelen turistler domuzu vuruyorlar fakat yöre halkına saygı gösterip ellerini bile sürmüyorlar, sadece trofe alıp (oda bazen) dönüyorlar. şu otellere satılanlar içinde bunlarda var sanırım:(( bunun adı elbette spor olamaz, olamaz değil olmamalı. fakat onların bile satma gibi bir lüksleri yok, kalmışki hatırı sayılır miktarda para ödüyorlar bu avlar için. birde spor için can almaktan açılmışken, madem öyle boks için nasıl bir kategori düşünüyorsunuz? tamam o sporda amaç can almak değil ama boksör yumruğunun can alabileceğinin farkında değil mi acaba?

fazla uzatıpta demogoji yapmak değil amacım, şu anda Türkiye Cumhuriyeti'nde zıpkınla balık avcılığı yapan kişi veya kişiler vurdukları balıkları zaten limitler dahilinde vurmak zorunda ve vurdukları balıkları da satamazlar.
durum böyleyken bile çevremizde olanları görüyorsunuz işte, bir de serbest dense (bakın profesyonellikten bahsetmiyorum) sıkı denetim falan bunlarla kimseyi kandırmayalım, denetimse şu anda da var, neler olabileceğini tahayyül edebiliyor musunuz? daha bu konunda bir şey demiyeceğim, bu konu beni çok rahatsız etti, sadece fikirlerimi beyan ediyorum, kimseye kızmıyorumda darılmıyorumda, dalın sağlıcakla.
fatih çelikçi
Zıpkınla balık avcılığı Türküye'de profesyonelleşmeli.Zıpkıncılara zıpkınla balık avı teskeresi verilmeli,yasaklar yine yasak olmalı ama zıpkıncı bu işi yaparakk evini gecindirebilmeli.Ben daha önce sattım şu sıralar satıyorum bundan sonrada satıcam.
Mersin üniversitesi su ürünleri okudum öğrencilik zamanınmda Trol ,gırgır,tarata,paraketa vs vs avlara çok katıldım ve gözlerime inanamadım.Biraz araştırın takip edin arkadaşlar.Daha öncede söyledim Türkiyedeki kac tane zıpkıncı varsa aynı anda en kuzeyden en güneye suya girse 3 tane gırgır ve 3 tane trol teknesinin ıskarta balığı kadar av yapamaz.
Yönetimde zıpkınla balık avcılığı konusunda bilgisiz yada avcılık yöntemleri konusundan bi haber insanlar varsa biz onların koyduğu kurallara esir olmak zorunda değiliz.
Şahsi fikrim zıpkın avcısı ticari bir balıkcı olarak sistemde yerini almalı,av tezkeresine sahip olmalı,yasaklar(boy,tür,mevsim) yine yasak olmalı ve zıpkınla avlanan balık satılmalı.
BalıkcıSerdar
QUOTE(fatih çelikçi @ 07.10.2007 20:01) *
Yönetimde zıpkınla balık avcılığı konusunda bilgisiz yada avcılık yöntemleri konusundan bi haber insanlar varsa biz onların koyduğu kurallara esir olmak zorunda değiliz.

işte anlaşamadığımız nokta burası arkadaşım kurallara esir olmak ZORUNDAYIZ. bugün bu kural sana uymadı veya mantıksız geldi, yarın bir başkasına başka bir kural uymadı mantıksız geldi diye kural ihlali yapılacaksa o kurallar hiç konmasın o zaman. bence de benim sinirlendiğim adamı çekip vurmam (ama zıpkınla) serbest olmalı:)). başka bir örnek; tüple dalarak veya gece dalarak av yapanlara da sorun bakalım bu yasaklar mantıklı mı?

arkadaşım hiç öyle şey olur mu? eğer kuralda bir hata olduğunu düşünüyorsan, gerekli yerlere müracatını yaparsın, gereken yapılır (ya da yapılmaz) ama size mantıksız geliyor diye bir kurala uymamak olamaz.

bakın bu konuda Gökhan Çetin Bey sanırım çalışma yapıyor. onunla irtibat kurun, arkasında olduğunuzu belirtin gerekiyorsa onun göstereceği eylemi yapın ama KURALLARA UYMAK ZORUNDA olduğunuzu unutmayın lütfen.
GÖKHAN ÇETİN
Değerli arkadaşlar biz gerekli girişimlerde bulunduk.İlk yapmamız gereken müracattan önce bakanlığın izni ile zıpkıncılık üstüne bilimsel bir araştırma yapmaktı.Şu an proje iki ana bilim dalı tarafından ege üniversitesi bünyesinde oluşturuldu.Bir sene boyunca bakanlık izni ile zıpkıncılık ve türler araştırılacak.Ana amacımız deniz üstündeki en iyi avcıları yaratmak,denizlerimizin maviliğini koruyabilmek ve sürdürülebilir avcılığı sağlamak.Kimdir en iyi avcı?En iyi avcı başka hiç bir canlıya,tarihsel değerlerimize ve doğaya zarar vermeden,SU ÜRÜNLERİNİN İZİN VERDİĞİ CANLILARI ,İZİN VERDİĞİ BOYDA VE GÜNLÜK KOTALARLA AVLAYABİLEN ,sadece avlamak istediği canlıyı avlayan,yumurtlama zamanı canlıları avlamayan, aynı zamanda denizlerini KİRLETMEYEN HATTA temizleyebilen VE YASADIŞI AVCILARA GÖZAÇTIRMAYAN avcıdır.Tüm bunlara uyabilecek tek avcılık yöntemi zıpkıncılıktır.Zıpkınla avladığınız bir balığı diğer avlanma yöntemleri ile avlamaya kalktığınız zaman binlerce canlıyı öldürdüğünüz olur..........Ben tüm avcılık yöntemlerini bizzat yaptım ve yapmaktayım,sadece avlamak istediğim canlıyı avlayabildiğim tek yöntem olduğu için zıpkıncılığı seçtim...
Herkes oltacı,paragatçı,trolcu,gırgırcı olabilir ama ZIPKINCI olamaz.

Daha dün trol teknesindeydim muhabbetimizden ilginç detayları sizlere aktarıyorum....
Amforalar çıkıyormuş ağdan bunların bütünlerini yada parçası olan az kırıklarını 1,5 milyar civarı satıyorlarmış .Yasakları ihlal edeceklerse gece yapıyorlarmış.Kuru ağlar devamlı güvertede olurmuş.Sahilgüvenliğin oraya adam dikerlermiş çıktığında haber versinler diye.Sahil güvenliği radarda görünce ipleri keser ipteki trolu bırakır seyir havası verirlermiş tekneye.Daha sonra gider ağları alırlarmış.Menşe belgesi almadan balık taşıyabilmek için kasalarca rüşvet veriyorlarmış.Günde 2,3 milyarlık balık kaldırıyorlarmış.Gündüz pek trol çekmiyorlarmış.Özellikle aylı havalarda gece balık çamurda yayılımda olurmuş bu zamanlar trol çekerlermiş.Günde 2 defa çekebiliyorlarmış trolü.Dört adam yeterliymiş trol için.Gırgır için çok daha fazla adam gerekirmiş.Avlanma sezonu açılalı çok az olmasına rağmen 150 milyar tl karda olan tekneler varmış.Bir seferde 80 milyarlık sarpa yakalayan gırgır olmuş yeni.Sadece mazot kaçakçılığı için ruhsat alan dev trol ve gırgırlar varmış.Uluslararası sularda mazot 0,6 ytl imiş.Tankerden(kamyon) daha büyük mazot deposu olan teknelerle uluslararası sudan mazot alıp Türkiyeye getiriyorlarmış.Konuştuğum adamın tüm arabaları mazotluymuş ve 1.2 ytl den kullanıyorum diyede hava attı bana.Trolle yunus yakaladıkları olmuş.Hemen ölürmüş yunus ondan bahsetti.Her seferde bir iki tane mutlaka bizlere yuvalı diye avlatmadıkları beyaz lahos çıkarmış trolden.550 METREDEN beyaz lahos yakaldıkları olmuş.Biz 30 metreye dalarak bu balığı tüketecekmişiz.Trolden mülteci cesetleri çıkarmış kimseye haber vermeden atarlarmış geriye.Koruma kontroldeki 8 tane su ürünleri mühendisi ve 250 ziraat mühendisi ne kadar güzel avlanma yöntemleri getirmişler değilmi ülkemize.Sorunlarımızın ana kaynağı ziraat müh. gibi alakasız insanların su ürünlerinde bilirkişi olmaları VE SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN KURULMAMASIDIR.BENİM BU KADAR SU ÜRÜNLERİ MEZUNUM VARKEN bu ziraat mühendisleri de neyin nesi anlamadım.SIRA YAVAŞ YAVAŞ ONLARA DA GELİYOR....
Halil ÖKSÜZ
Gökhan abi adam öyla anlatırken ağzını açıp gözünü kapatım ağzına geleni saymadınmı, bu nasıl vicdan bu nasıl mehamet bu nasıl insanlık sad.gif
GÖKHAN ÇETİN
Sizlere bazı şeyleri gösterebilmek için adamlara şimdilik bir şey belli etmiyorum.Yakında teknede bir gece avını video ile sizlerle paylaşabilirim.Su ürünleri teknede iken bu adamlar yasak iş yapmazlar ama ben teknede iken yaparlar aradaki fark bu....Akademik kadroların bilmediği çok şeyler var bu avcılık yöntemlerinde....
goom33
Şimdi şöyle bi durum var.Ben şahsen balık pek sevmem ve mecbur kalmadıkça yemem.Yengeç,ahtapot,karavida türü deniz ürünleri daha cazip geliryor bana.Hanım ve kızımın da balıkla pek arası yok.Annem ve babamda pek sevmezler.alt komşum ve mesai arakadaşım bir kanka var benim ilknur adı.O bayılıyor balığa kahvaltıda bile yiyecek nerdeyse.o da geçenler de midesinden rahasızken balık yedi ve bayağı bir dokundu. şimdi tiskindim uzunca bir müddet yemem diyor. E ben ne yapacam peki bu kadar balığı. geçen dolabın deepfreezinde 15 kilo kadar balık vardı.hanım kıyameti kopardı ben mutfak malzememi nereye koyacam diye. Bende babama yetki verdim. balığa istediğini yap diye.zaten babamın çevresi hep balığa gittiğimi bilir ve sürekli balık isteyip dururlardı. babamda satmaya başladı.kaça satar ne kadar kazanır bilmiyom.fakat ben 2 aydır arabama daha yakıt almadım.depo sürekli full.balığı satıyor depoyu fulluyor.bende rahaaatttt rahattttt dalışa gidiyom. smile.gif smile.gif
fatih çelikçi
QUOTE(GÖKHAN ÇETİN @ 08.10.2007 21:18) *
.Koruma kontroldeki 8 tane su ürünleri mühendisi ve 250 ziraat mühendisi ne kadar güzel avlanma yöntemleri getirmişler değilmi ülkemize.Sorunlarımızın ana kaynağı ziraat müh. gibi alakasız insanların su ürünlerinde bilirkişi olmaları VE SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN KURULMAMASIDIR.BENİM BU KADAR SU ÜRÜNLERİ MEZUNUM VARKEN bu ziraat mühendisleri de neyin nesi anlamadım.SIRA YAVAŞ YAVAŞ ONLARA DA GELİYOR....

işte bende bundan bahsediyorum Balıcı serdar arkadaşım.Adam sana yeşilde gecme diyor ve sende ömrünün sonuna kadar yeşilde beklemek zorunda kalıyorsun sence bu mantıklı bi kuralmı...Bilmeyen kişile rkoyuyor bu kuralları bilmeyen kişiler.sen Gökhan abinin anlattığı trol operasyonuna bir gece katıldınmı? onlar ıskarta balıkları daha kıyıya dönmeden atarlar ama sen yinede bi gece trolü rıhrımda karşıla ve teknenin içine girip bi inceleme yap.
Demişsinki Gökhan Cetin bu konuda mücadele ediyor arkasında olun yardım edin.Oda biliyor biz onun arkasındayız ve bu konuda bize düşeni yaparız.
Hislerimizle yönlenmeyelim lütfen Az mantık katarsak işin içine cevabı bulucaz.
BalıkcıSerdar
QUOTE(fatih çelikçi @ 09.10.2007 23:23) *
işte bende bundan bahsediyorum Balıcı serdar arkadaşım.Adam sana yeşilde gecme diyor ve sende ömrünün sonuna kadar yeşilde beklemek zorunda kalıyorsun sence bu mantıklı bi kuralmı...Bilmeyen kişile rkoyuyor bu kuralları bilmeyen kişiler.sen Gökhan abinin anlattığı trol operasyonuna bir gece katıldınmı? onlar ıskarta balıkları daha kıyıya dönmeden atarlar ama sen yinede bi gece trolü rıhrımda karşıla ve teknenin içine girip bi inceleme yap.
Demişsinki Gökhan Cetin bu konuda mücadele ediyor arkasında olun yardım edin.Oda biliyor biz onun arkasındayız ve bu konuda bize düşeni yaparız.
Hislerimizle yönlenmeyelim lütfen Az mantık katarsak işin içine cevabı bulucaz.

adam bana yeşilde geçme diyemez, ama yeşilde geçme diye kanun çıkartırsa işte o zaman geçemem anlatabildim mi?

beni lütfen yanlış anlamayın, sizlere karşı olduğumu sanmayın, haklısınız hemde yerden göğe. ama ortada bir kanun var ve yokmuş gibi davranamayız. yanlış olan kanunsa onu düzeltmeden kanuna aykırı hareket etmek yakışık almaz onu anlatmaya çalışıyorum
BalıkcıSerdar
fatih bey özel mesaj atmayı daha uygun buldum.
çakır
bence konu biraz açılmış ama böyle daha iyide olmuş mevzu dahada iyi anlaşılır belki ama sonuçta sporda,avda,hobide desek amaç belli suyun altında begenerek seçerek istediğimiz balıgı vurmak
tabii bizim yaptıgımız bu sporunda giderleri çogu spor dallarına göre biraz pahalı kaçıyor örnegin bir elbise bir zıpkını yenilemek veya dalış yerine git gel benzin parası ha birde üst komşu bir türlü taze balık yiyemedim der eş dost masrafın neyse veririz der yanibir şekilde hem hobi hem amme hizmeti bence zıpkıncı bukadarlıgını hak ediyor.
tabi geceleyin dalıp çuvala doldurup oooo öküz gibi bakıyordu mantıgınada karşıyım bunun ne sporla,neavla,nedehobiyle bir alaksı yoktur bunada karşıyım. bu işinde bir haysiyeti vardır.birşerefi vardır.
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.