Yardım - Arama - Üyeler - Takvim
Tam Forum Görünümü: Ahşap Gövde için Ağaç Seçimi.
ZIPKIN AVI > Zıpkınla Balık Avı, Serbest Dalış & APNEA > El yapımı ve modifiye
Takunya
Merhaba Arkadaşlar.

Dede mesleği olan Silah tamirciliği nedeniyle ahşap ile aram iyi (tüfek kundağı yapımı).

Tüfek kundakları için Ceviz ağacı kullanıyorduk. Yivsiz av tüfeklerinde boy olarak 40 cm lik uzunluklarda çalışsak da Yivli av tüfekleri için 90-120 cm arası ağaçlar ile çalışıyorduk.

Sağlamlığı ve ağacın deseni nedeniyle Ceviz Kundaklar yivli yivsiz av tüfeklerinde oldukça popüler. Ceviz sert ve darbeye dayanıklı bir ağaç. Bunun yanında hafif ve çarpılması az bir tür. İşlenmesinin kolaylığı da (ağaç düzgün kesilmişse) artı bir değer.

Sert ağaç dedik.
çarpılmıyor dedik.
Hafif bir ağaç dedik.
Vernik cila görünce çok güzel görünüyor dedik.
İşlenmesi kolay dedik.

Bu özelliklerini göz önüne aldığımda neden olmasın diyorum.

Ancak, yinede siz ustadlara sormadan geçemiyorum "Zıpkın yapımında Ceviz kullanabilirmiyim?"

Elimde biçildikten sonra ( 7 cm genişlik 7 den 15 cm ye cıkan derinlik 1,5 metre uzunluk) 8 senedir çatı katında asılı olarak bekletilen parçalar var. Denemek istiyorum ancak ağaçlara yazık olmasını da istemiyorum. tecrübeli arkadaşlarımızın düşüncelerine göre çalışmaya başlayacağım. Malum kış geliyor. Atölyede kuzinanın başında ahşapla uğraşma zamanları rolleyes.gif

bulentmutluu
QUOTE(Takunya @ 03.09.2009 01:31) *
Merhaba Arkadaşlar.

Dede mesleği olan Silah tamirciliği nedeniyle ahşap ile aram iyi (tüfek kundağı yapımı).

Tüfek kundakları için Ceviz ağacı kullanıyorduk. Yivsiz av tüfeklerinde boy olarak 40 cm lik uzunluklarda çalışsak da Yivli av tüfekleri için 90-120 cm arası ağaçlar ile çalışıyorduk.

Sağlamlığı ve ağacın deseni nedeniyle Ceviz Kundaklar yivli yivsiz av tüfeklerinde oldukça popüler. Ceviz sert ve darbeye dayanıklı bir ağaç. Bunun yanında hafif ve çarpılması az bir tür. İşlenmesinin kolaylığı da (ağaç düzgün kesilmişse) artı bir değer.

Sert ağaç dedik.
çarpılmıyor dedik.
Hafif bir ağaç dedik.
Vernik cila görünce çok güzel görünüyor dedik.
İşlenmesi kolay dedik.

Bu özelliklerini göz önüne aldığımda neden olmasın diyorum.

Ancak, yinede siz ustadlara sormadan geçemiyorum "Zıpkın yapımında Ceviz kullanabilirmiyim?"
Elimde biçildikten sonra ( 7 cm genişlik 7 den 15 cm ye cıkan derinlik 1,5 metre uzunluk) 8 senedir çatı katında asılı olarak bekletilen parçalar var. Denemek istiyorum ancak ağaçlara yazık olmasını da istemiyorum. tecrübeli arkadaşlarımızın düşüncelerine göre çalışmaya başlayacağım. Malum kış geliyor. Atölyede kuzinanın başında ahşapla uğraşma zamanları rolleyes.gif

kara avcılığı ilede uğraştığım için cevizi bilirim işlemeside kolaydır sana önerebileceğim kiraz var dayanıklı bir ağaztır becerikli ellerde işlenirse 10 numarada olur bi dostumun kullanıyor onunda kendi yapımı işin ehli bi insan füfeğide süper cevize aşinaşığın varsa ki var diyosun bildiğinden şaşma ama beceririm diyosan kiraz süper oluyor...
explorer
Ceviz saydığınız özelliklerin tamamına sahip olmasına rağmen su emme özelliği de vardır.eğer kesin bir izolasyon sağlayabilirim diyorsanız bence yapabilirsiniz,su yolları da oldukça güzel görünür .
by-jingless
QUOTE(explorer @ 10.09.2009 21:18) *
Ceviz saydığınız özelliklerin tamamına sahip olmasına rağmen su emme özelliği de vardır.eğer kesin bir izolasyon sağlayabilirim diyorsanız bence yapabilirsiniz,su yolları da oldukça güzel görünür .

zipkin için ağaç seçiminde en değerli ağaç isimleri şöyledir;
Myanmar Teac,
Afromosia,
Golden teac,
Ireko.
bu ağaçları kullan hiç başın ağırmaz rahat edrsin...
çok harmanlayıp ta her ağaçtan bi parça alıp lamine edeyim gibide düşünme sakın!!!
bi denizci sözü vardır, bi zincirin sağlamlığı, en zayıf halkası kadardır diye...
eğerki bi halka koparsa zinciri bütünlüğünü kaybeder...
ve bi gemiyi yerinde zincir tutar; demir değil! bunuda unutmamak lazım..
doğa
Abi ben ankarada oturuyorum da bu ahşapları nereden alabiliriz?
Murat GÜNER
bildiğim kadarı ile istanbulda bir kerestecide vardı geçen sene oradan ben temin ettim ama alanyadan bir arkadaştalamine edilmiş satıyordu bir forumda denk gelmişti ahşap yapmak çok kolay iş değil arkadaşlar çok zaman ve para harcıyorsunuz bunun yerine kendini kanıtlamış bir ahşap zıpkın alın hiç arkanıza bile bakmayın derim .. emre südaşın deprolarını inceleme fırsatım oldu fuarda mükemmel zıpkınlar hiç kafanızı yormayın işi ustalar yapsın sizler keyfini sürün ..
alicelik53
QUOTE(Murat GÜNER @ 04.06.2010 14:59) *
bildiğim kadarı ile istanbulda bir kerestecide vardı geçen sene oradan ben temin ettim ama alanyadan bir arkadaştalamine edilmiş satıyordu bir forumda denk gelmişti ahşap yapmak çok kolay iş değil arkadaşlar çok zaman ve para harcıyorsunuz bunun yerine kendini kanıtlamış bir ahşap zıpkın alın hiç arkanıza bile bakmayın derim .. emre südaşın deprolarını inceleme fırsatım oldu fuarda mükemmel zıpkınlar hiç kafanızı yormayın işi ustalar yapsın sizler keyfini sürün ..

KATILIYORUM ,AHŞAP ZIPKIN YAPIYOR VE KULLANIYORUM AMA SONU YOK BEN BİRKERE BULAŞTIM ÇIKAMIYORUM,MURAT BEYİN BELİRTTİĞİ GİBİ ALIN HAZIRINI RAHAT EDİN HEM DAHA UCUZA GELİYOR, DALIN SAĞLICAKLA
Asıl içeriğin sadece basit bir görünümüdür. Resimlendirilmiş tam halini görüntülemek için lütfen, buraya tıklayınız.
Invision Power Board © 2001-2014 Invision Power Services, Inc.